Da biste nakit održali u perfektnom stanju, preporučujemo da ga redovno održavate, izbegavajući bilo kakav kontakt sa hemijskim rastvorima i supstancama, lakovima i parfemima.
Za nakit od srebra se ne izdaje garancija, jer sve zapravo zavisi od toga kako ćete se odnositi prema njemu i da li ćete se pridržavati preporuka o održavanju.
Kako dolazi u dodir s kožom, nakit skuplja razne masnoće i mrtve ćelije, kao i kamenac iz vode, s kojom neminovno dolazi u dodir. Nakit se najbolje čisti četkicom za zube na koju se prethodno stavi malo zubne paste ili malom slikarskom četkicom i kvalitetnim tečnim deterdžentom. Posle toga sledi brisanje i glačanje mekom, vlažnom, a kasnije sasvim suvomkrpom.
Srebro se čisti takozvanom krpicom za srebro, koja se kupuje u juvelirnicama ili bolje snabdevenim supermarketima.
Međutim, postoje i sredstva koja sigurno imate u kući.
– Potamneli srebrni nakit očistite limunom ili ga namočite u vodu kojoj ste dodali sodu bikarbonu.
Čvrsto istrljajte svaki komad nakita, a zatim ga osušite mekom suvom krpom ili komadićem vate.
– Pepeo od drveta izvrsno čisti srebrni nakit koji ima ukrasno kamenje. Pepelom pospite srebrni deo narukvice ili prstena, a zatim ga uklonite mekom krpom, nežno trljajući.
– Filigranski srebrni nakit čisti se mešavinom alkohola i talka. Takvu mešavinu utrljajte četkicom u sva udubljenja, a zatim iščetkajte i izglačajte krpom.